Често задавани въпроси
Как да се свържа с адвокатска кантора „Трифонов“?
При първоначално запитване, може да се свържете по някой от следните начини:
• Имейл: office@trifonov.info
• Телефон: 0888458635
• Чрез формата за запитване на сайта
• Не предлагаме консултация по месинджър (Viber и др.)
Къде се намирате и какво е работното Ви време?
• гр. София, ул. „Цар Асен“ 1
• гр. Пловдив, ул. „Мали Богдан“ 21
Работно време: делнични дни от 9:00 до 17:00 ч. Срещите се провеждат само след предварително записване.
Предлагате ли адвокатски услуги извън София и Пловдив?
Да, по определени казуси може да Ви съдействаме и извън София и Пловдив. Ако имате такъв казус, може да се свържете с нас и ще Ви отговорим дали ще можем да Ви съдействаме.
Предлагате ли онлайн консултации, колко струват и как мога да платя?
Да, адвокатска кантора „Трифонов“ предлага онлайн консултации по имейл и телефон. Онлайн консултация се извършва след изясняване на фактите по Вашия казус (по телефон или имейл) и проучване на изпратени от Вас документи (на office@trifonov.info, по куриер или донесени на място в канторите ни). Хонорарът за всяка отделна консултация се определя след изясняване на фактите и преглеждане на документите и може да бъде заплатен в брой на място в кантората или по банков път. Преди Вашето потвърждение на определения от нас хонорар, не дължите абсолютно нищо.
Предлагате ли безплатна правна консултация?
Адвокатска кантора „Трифонов“ предлага безплатна първоначална консултация. Може да се свържете с нас с въпроса, който имате, по някой от посочените по-горе начини.
Финансова институция е уредена в Закона за кредитните институции и съгласно неговия чл. 3 е лице, различно от институция и индустриален холдинг, чиято основна дейност е извършване на една или повече от следните дейности:
- извършване на платежни услуги по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи;
- издаване и администриране на други средства за плащане (пътнически чекове и кредитни писма), доколкото тази дейност не е обхваната от т. 1;
- финансов лизинг;
- гаранционни сделки;
- търгуване за собствена сметка или за сметка на клиенти с чуждестранна валута и благородни метали с изключение на деривативни финансови инструменти върху чуждестранна валута и благородни метали;
- парично брокерство;
- придобиване на вземания по кредити и друга форма на финансиране (факторинг, форфетинг и други);
- издаване на електронни пари;
- придобиване на дялови участия;
- отпускане на кредити със средства, които не са набрани чрез публично привличане на влогове или други възстановими средства.
Финансовите институции подлежат на вписване в публичен регистър на БНБ. Много важна подробност в тази връзка е, че ако е налице извършвана специфична дейност по специален закон – режимът за лицензиране на финансова институция е различен. Например финансова институция, която издава електронни пари, следва да е регистрирана и лицензирана по Глава трета от специалния в случая Закон за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС). От обхвата на закона изрично са изключени БНБ, взаимоспомагателните каси и заложните къщи.
В общата хипотеза за регистрация на финансова институция (финансова къща) Законът за кредитните институции поставя следните изисквания по отношение на съответното търговско дружество:
- да има търговска регистрация в Република България като дружество с ограничена отговорност, акционерно дружество или командитно дружество с акции;
- в предмета му на дейност да няма дейности извън изброените по-горе;
- да има собствен капитал със структура и в размер, определени с Наредба № 26 от 23.04.2009 г. за финансовите институции, като акциите може да бъдат само поименни;
- мястото на извършване на основната стопанска дейност да е на територията на Република България;
- управляващите и представляващите дружеството лица да притежават необходимата квалификация, професионален опит и репутация, a лицата, които пряко или косвено притежават квалифицирано дялово участие в капитала на дружеството – надеждност, финансова стабилност и репутация.
Изисквания има и към всяко управляващо или представляващо финансовата институция лице (както и към физическите лица, които пряко или косвено притежават квалифицирано дялово участие в капитала на финансова институция, действителните собственици, както и лицата, които по закон представляват юридическите лица, притежаващи пряко или косвено квалифицирано дялово участие в капитала на финансова институция), което трябва да:
- има висше образование;
- има най-малко 3 години опит в областта на икономиката, правото, финансите, информатиката;
- не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако не е реабилитирано;
- не е било през последните 2 години член на управителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник в дружество, когато то е прекратено поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори;
- не е лишено от право да заема материалноотговорна длъжност;
- не е включено в списъка по чл. 5, ал. 1 от Закона за мерките срещу финансиране на тероризма.
За регистрация и вписване на финансова институция в регистъра на БНБ следва да е внесен (под формата на парични вноски) капитал на търговското дружество в размер на 1 милион лева.
По отношение на капитала има изрично изискване за произхода му – на първо място вноските в него трябва да са парични, а капиталът следва да не е заемен. Регистрираната финансова институция е длъжна по всяко време да поддържа собствен капитал в размер не по-малък от 1 000 000 лв. Собствен капитал е сумата на регистрирания и внесен капитал, резервите на дружеството, формирани съгласно чл. 246 от Търговския закон, неразпределената печалба за минали години и текущата печалба към съответния отчетен период, като сумата се намалява със загубата от предходни години и с текущата загуба към съответния отчетен период. При наличие на обратно изкупени акции/дялове собственият капитал на дружеството се намалява с размера на изкупените акции/дялове.
Административната такса за разглеждане на подадено заявление и регистрация на финансова институция и вписването й в регистъра на БНБ е в размер на 3 хил. лева. Допълнително се дължат такси и за издаване на удостоверения и извършване на промени във вписаните обстоятелства.