Нотариална такса за изготвяне на нотариален акт

Време за прочитане : < 1 минута

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Как да се свържа с адвокатска кантора „Трифонов“?

При първоначално запитване, може да се свържете по някой от следните начини:
• Имейл: office@trifonov.info
• Телефон: 0888458635
• Чрез формата за запитване на сайта
• Не предлагаме консултация по месинджър (Viber и др.)

Къде се намирате и какво е работното Ви време?

гр. София, ул. „Цар Асен“ 1
гр. Пловдив, ул. „Мали Богдан“ 21
Работно време: делнични дни от 9:00 до 17:00 ч. Срещите се провеждат само след предварително записване.

Предлагате ли адвокатски услуги извън София и Пловдив?

Да, по определени казуси може да Ви съдействаме и извън София и Пловдив. Ако имате такъв казус, може да се свържете с нас и ще Ви отговорим дали ще можем да Ви съдействаме.

Предлагате ли онлайн консултации, колко струват и как мога да платя?

Да, адвокатска кантора „Трифонов“ предлага онлайн консултации по имейл и телефон. Онлайн консултация се извършва след изясняване на фактите по Вашия казус (по телефон или имейл) и проучване на изпратени от Вас документи (на office@trifonov.info, по куриер или донесени на място в канторите ни). Хонорарът за всяка отделна консултация се определя след изясняване на фактите и преглеждане на документите и може да бъде заплатен в брой на място в кантората или по банков път. Преди Вашето потвърждение на определения от нас хонорар, не дължите абсолютно нищо.

Предлагате ли безплатна правна консултация?

Адвокатска кантора „Трифонов“ предлага безплатна първоначална консултация. Може да се свържете с нас с въпроса, който имате, по някой от посочените по-горе начини.

Нотариална такса за изготвяне на нотариален акт за покупко-продажба, дарение или каквато и да е друга сделка може да бъде изготвен основно от 3 категории лица – самите страни по сделката, адвокат на страните или нотариуса по сделката.

Самите страни рядко изготвят нотариални актове (обикновено нотариален акт по образец), освен ако нямат специфични познания или юридическо образование. Противното може да улесни имотна измама или да доведе до други главоболия за страните.

При оставащите други 2 опции страните по сделки обикновено се доверяват на нотариуса, който изповядва сделката, да изготви преди това и самия нотариален акт. Това обикновено се прави с мотива за спестяване на допълнителни разноски за адвокатско възнаграждение. Малцина обаче са запознати, че има допълнителна нотариална такса и ИЗГОТВЯНЕТО на нотариален акт от самия нотариус съвсем не е безплатна услуга в допълнение към ИЗПОВЯДВАНЕТО на нотариален акт. Тарифата за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност пределно ясно указва, че изготвянето на нотариален акт обикновено се таксува колкото и самото изповядване на същия акт. Или най-просто казано – ако нотариалната такса за изповядване на нотариален акт за покупко-продажба от 2 страници е в размер на 500 лева – услугата на нотариуса по изготвяне (написване) на акта, който след това ще бъде изповядан (подписан), е също в размер на 500 лева нотариална такса. Ако цената на продавания имот е по-висока и нотариалната такса за изповядване е в размер на 2000 лева, то изготвянето на същия 2-страничен акт от нотариуса ще струва на страните по сделката точно 2000 лева нотариална такса.

Моля дайте своята оценка:

8 thoughts on “Нотариална такса за изготвяне на нотариален акт

  1. Здравейте!имам малка къща с двор в село Горни Домлян.Карлово.искам да я продам но нямам натурален акт.какво ще ми
    е необходимо за да стане това нещо.

    • Здравейте, добра идея е да наемете адвокат, който да прегледа документите, с които разполагате, да Ви снабди с липсващите такива, както и да изготви всичко необходимо за продажбата на имота и изповядването на сделката пред нотариус.

  2. Здравейте, имам препис от разделителен протокол изд. 1986г. от Окръжен съд за наследствен имот. Мога ли да премина към продажба въз основа на протокола от делбата, заедно със скица, данъчна оценка и удостоверение за насленици, и ако не- тези изброени документи достатъчни ли са за издаване на констативен нотариален акт въз основа на тях, без да се налага извършването на обстоятелствена проверка. Благодаря.

    • Здравейте, протокол за делба поначало е напълно достатъчен, така че да не вадите констативен нотариален акт. Какви други документи ще са Ви необходими зависи от конкретния казус, тъй като те варират.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *