Честа практика е добросъвестни платци, срещу които е образувано изпълнително дело и които желаят да погасяват задълженията си, да сключват споразумения за разсрочено плащане. Ако длъжникът е само 1 и спазва постигнатите договорки – проблеми почти никога не възникват и задълженията се изплащат на поетапно вноски за няколко месеца или години.
Ако длъжниците обаче са повече от 1 – тогава следва да се знае, че споразумение за разсрочено плащане е нещо, на което определено НЕ може да се разчита. Дори 1 от всички длъжници да има перфектно споразумение, което чинно изпълнява, това в никакъв случай не може да му гарантира, че взискателят или ЧСИ няма да поискат нещо различно на даден етап от изпълнителното дело.
Честа хипотеза е 1 от длъжниците да е напълно изряден и да изпълнява точно постигнатото споразумение за разсрочено плащане, но някой друг от длъжниците да не е толкова изряден и просто да спре да плаща. Тогава всискателят или ЧСИ имат право да поискат увеличение на вноската на изрядния платец. А може да изискат и цялото задължение накуп. Но това те могат да поискат и дори всички длъжници да си плащат чинно.
В заключение – споразумението за доброволно плащане е вид „джентълменско споразумение” между длъжник и кредитор. Но поначало (с малки изключения) то НЕ е правно обвързващо. И кредиторът може по всяко време, без каквато и да е причина, когато си поиска, напълно законосъобразно едностранно да се отметне от споразумението и да поиска друг вид изпълнение от длъжника. А длъжникът също може едностранно да се отметне от споразумението без да носи това за него някакви негативни последици, различни от тези, обективирани в издадения срещу него изпълнителен лист (дългът, който има).
Благодаря за изчерпателната информация и имам един, предполагам лесен въпрос. Каква е процедурата по изплащане на пълната сума по дълга от изпълнителния лист. Да речем, дълга е общо 4000 лв. и длъжникът иска да ги внесе изцяло. Какви документи се подписват и как точно се прекратяват отношенията?
Здравейте, има 2 начина – или подписвате споразумение с взискателя, в което е упомената точната сума (това е възможност, която не е задължителна), или изисквате сметка от ЧСИ за всички задължения към дадена дата (и съответно плащате на нея, защото лихвата се начислява за всеки ден).
Здравейте, а какви могат да бъдат евентуалните „малки изключения“? За какво трябва да внимаваме, когато сключваме такова споразумение? Благодаря Ви!
Здравейте, всичко тези изключения могат да бъдат договорени, стига да има воля за това. Важно е да се внимава дали уговорките са скрепени с достатъчно силна по интензитет санкция, която да направи на практика невъзможно нарушаването на споразумението.