Същност
Инвестиционни измами с криптовалута или други финансови активи стават все популярни през последните години. Обикновено измамниците пускат обяви и реклами във всевъзможни социални мрежи, месинджър и чат платформи (Facebook, Telegram, Viber и др.) и обещават висока доходност на инвеститорите, но в действителност използват парите им за лични цели или за плащане на други инвеститори (т.нар. „Понци схема“, напр. определяната от някои като пирамида BETL).
Обичайна практика е да се създаде измамен уеб сайт, който да се използва за осъществяване на инвестиционната измама, като в сайта на ГДБОП има дълъг списък с такива сайтове и домейни, за които е установено, че се използват за извършване на инвестиционни измами.
Видове
Стоки
Най-елементарната и банална измама е свързана с покупко-продажба на стоки по интернет (напр. в OLX и др. платформи за продажба), при която жертвите предоставят информация за банковите си сметки или карти на извършителите (които по правило биват източвани) или заплащат аванс / капаро за стока, която клиентите разбира се никога не получават.
Инвестиции
Сред все по-често срещаните и модерни измамни схеми е реклама във Facebook за (нереално) висока доходност от инвестиции, която „хваща окото“ на потенциални жертви на измамата, които получават линк към уебсайт (крипто или финансова борса) или приложение, което да се инсталира на мобилен телефон.
Малуер
В последния случай жертвите стават жертва на инсталиран на електронните им устройства malware (вируси, троянски коне и др.), в който случай скоро след това обикновено установяват, че Revolut сметките им (а понякога и сметки в български банки) са източени без тяхно знание и съгласие. Това са случаите, в които се касае за класическа автоматизирана киберизмама, при която е налице директна кражба на средства от сметките на жертвата, без въобще да се стигне до каквито и да е инвестиции.
Фин. борси
Ако не се касае за описания в предходния абзац тип автоматизирана измама, киберпрестъпниците обикновено залагат на т.нар. социален инженеринг, при който не алгоритми и машини, а живи хора комуникират с жертвите на инвестиционна измама. С цел самите (бъдещи) жертви да направят определени разпореждания със собствените си финансови средства (доброволно да ги преведат на измамниците, казано по друг начин), следващата стъпка обикновено включва разговор по телефон (почти винаги от номер от чужбина), имейл (значително по-рядко) или съобщения в криптирани месинджъри или чат приложения (предпочитани от измамниците са Facebook Messenger, Telegram и др., които могат да се използват и без телефонен номер), в който измамниците убеждават жертвата да инвестира сравнително малка 3- или 4-цифрена сума.
„Инвестицията“ в съответната крипто или финансова борса по правило представлява банков превод по посочена от измамниците сметка. За да създадат доверие у жертвите, измамниците обявяват първоначалната им „инвестиция“ (напр. 500 евро) за успешна и нерядко дори превеждат обратно по сметка на (впоследствие) измамените по-голяма сума (напр. 600 евро), за да създадат у тях убеждение, че не са измамници и могат да им донесат голяма печалба (20% доходност за по-малко от месец звучи прекрасно, нали?).
След което, все още неизмамените инвеститори, по правило превеждат поне 4- или 5-цифрена сума по сметка на „брокерите“. След което вече стават реално измамени, защото въпросната сума никога не им се възстановява. Дори по-наглите измамници успяват да присвоят от тях и допълнителна сума, която те твърдят, че вече измамените „инвеститори“ трябвало да им преведат, за да могат да получат обратно по банков път пълния размер на инвестицията и печалбата си.
Причини
Като обобщение може да се каже, че гореописаните инвестиционни измами се дължат на първо място на това, че измамените не проверяват предварително достоверността на източника, който им предлага висока доходност, търговецът, от който ще закупува стока/услуга и т.н. А след това и на напълно закономерния психологичен процес, при който присъщата човешка алчност замъглява съзнанието на жертвите на фона на невероятната доходоносност, която им се предлага, и те не могат да разсъждават трезво, за да си припомнят изпитани във времето поговорки от рода на „Прекалено хубавото не е на хубаво“, „Прекалено хубаво, за да е истина“ и др.
Полезни ходове
След като вече са „изтрезнели“, измамените „инвеститори“ разбират напълно в каква измамна схема са попаднали. И насочват усилията си в единствената възможна посока, а именно как да възвърнат присвоените им средства.
Жалби
За съжаление мнозина от жертвите на такива кибер инвестиционни измами не търсят квалифицирана помощ за разрешаване на сериозния проблем, изразяващ се в кражбата на огромни суми от техните авоари, а залагат на активни действия, при които самите те, въпреки че нямат юридическа компетентност, изготвят всевъзможни жалби за парични измами и сигнали до всевъзможни институции, за които решават, че са компетентни и са в състояние да възстановят средствата им – от прокуратура, та чак до омбудсман.
Ефективност
Някои от измамените въобще не си дават сметка, че част от органите, до които адресират жалбите си, изобщо не са компетентни да съдействат за решаване на проблема им. А други органи, дори да са компетентни по закон, на практика нямат никакъв опит и нужната експертиза да разследват, камо ли ефективно, подобни случаи на онлайн измами. А още повече да върнат откраднатото, дори да могат поне частично да разплетат казуса.
Адвокат?
На фона на горното недоумение будят нагласите на част от измамените инвеститори, които съвсем доброволно са дали огромни суми на измамници, които нито познават, нито са виждали на живо, но същевременно не са склонни да заплатят един многократно по-нисък хонорар на опитен адвокат, компетентен в областта на киберизмамите, който могат да срещнат на живо в кантората му, за да се опита да помогне за ефективно разрешаване на случая им, въпреки че не може да им даде гаранция за краен успех. Или настояват, че след като вече са били измамени, каквито и да е суми са склонни да плащат едва след като си върнат откраднатите им суми.
Без адвокат
И имайки предвид, че опитен и компетентен адвокат не би се заел с подобен казус безплатно, подобни жертви на измама обикновено поверяват случаите си или на недостатъчно опитни експерти, които за сметка на това имат достатъчно свободно време, или на държавни органи, които в масовия случай нямат капацитета да проведат качествено или каквото и да е разследване на случая. Като в крайна сметка не заплащат нищо, но и не си връщат нищо от изгубеното.
Съдействие от адвокат
Със своя професионален опит и знания, адвокатът, който специализира в областта на IT електронното право и в частност кибер транзакциите и измамите, може да Ви съдейства както преди да сте станали жертва на инвестиционна измама, чрез предварително проучване на инвестиционната схема, така и след като инвестиционната измама вече е факт и сте изгубили средствата, които сте вложили. На този последващ етап, адвокатът може да помогне за:
- Професионално съдействие и при оформянето на правно издържана жалба до компетентните в областта на наказателното право органи, компетентни да разследват подобни измами
- Всеобхватно проучване на измамната схема и лицата, които стоят зад нея, с цел установяване на възможни опции за пълно или поне частично възстановяване на присвоени от кибер престъпниците средства
- Извършване на задълбочен анализ на конкретния случай и оценка на шансовете за успех при завеждане на съдебно дело в преследване на горните цели, вкл. опциите за запори и възбрани на активи, които да послужат за бъдещо възстановяване на суми в полза на измамените лица