Европейско дружество – Societas Europea (SE)

Време за прочитане : 2 мин.

Често задавани въпроси

Често задавани въпроси

Как да се свържа с адвокатска кантора „Трифонов“?

При първоначално запитване, може да се свържете по някой от следните начини:
• Имейл: office@trifonov.info
• Телефон: 0888458635
• Чрез формата за запитване на сайта
• Не предлагаме консултация по месинджър (Viber и др.)

Къде се намирате и какво е работното Ви време?

гр. София, ул. „Цар Асен“ 1
гр. Пловдив, ул. „Мали Богдан“ 21
Работно време: делнични дни от 9:00 до 17:00 ч. Срещите се провеждат само след предварително записване.

Предлагате ли адвокатски услуги извън София и Пловдив?

Да, по определени казуси може да Ви съдействаме и извън София и Пловдив. Ако имате такъв казус, може да се свържете с нас и ще Ви отговорим дали ще можем да Ви съдействаме.

Предлагате ли онлайн консултации, колко струват и как мога да платя?

Да, адвокатска кантора „Трифонов“ предлага онлайн консултации по имейл и телефон. Онлайн консултация се извършва след изясняване на фактите по Вашия казус (по телефон или имейл) и проучване на изпратени от Вас документи (на office@trifonov.info, по куриер или донесени на място в канторите ни). Хонорарът за всяка отделна консултация се определя след изясняване на фактите и преглеждане на документите и може да бъде заплатен в брой на място в кантората или по банков път. Преди Вашето потвърждение на определения от нас хонорар, не дължите абсолютно нищо.

Предлагате ли безплатна правна консултация?

Адвокатска кантора „Трифонов“ предлага безплатна първоначална консултация. Може да се свържете с нас с въпроса, който имате, по някой от посочените по-горе начини.

Европейското дружество е уредено в Регламент 2157/2001 на Съвета за статута на Европейското дружество (Societas Europea), а в глава 19 от част втора на Търговския закон са предвидени правила, които държавата ни е задължена за въведе, за да може да се прилага регламентът. Европейското дружество не се подчинява на отделно национално право, а на правната уредба на общността.

Европейското дружество е капиталово акционерно дружество. Акционерната форма не означава, че само големи предприятия могат да създават европейски дружества, защото ниските изисквания за минимален капитал предполагат в европейското дружество да участват и малки и средни предприятия.

Начините за създаване на европейско дружество са:

  1. Чрез сливане на акционерни дружества от държави-членки, които имат седалището си в ЕС, като поне две от тях имат седалище в различни държави-членки;
  2. Чрез преобразуване на акционерно дружество, създадено от правото на държава-членка и със седалище в общността, в европейско дружество, ако има поне едно дъщерно дружество, чието седалище минимум две години се е намирало в друга държава-членка;
  3. Чрез обединение на акционерни дружества и дружества с ограничена отговорност в холдинг, ако поне две от акционерните дружества или дружествата с ограничена отговорност имат седалище в различни държави-членки и се подчиняват на правата на различни държави-членки или имат най- малко две години дъщерно дружество или клон в друга държава- членка;

Някои характерни белези на Европейското дружество:

  1. Капиталът е разделен на акции, минималният му размер е 120 000 евро
  2. Общото събрание на акционерите на Европейското дружество е основния негов орган на управление
  3. В управлението на дружеството участват работниците и служителите
  4.  Търговската фирма трябва да съдържа задължително добавката SE преди или след наименованието
  5. Европейското дружество възниква от момента на вписване в търговския регистър на държавата, в която се намира седалището му

Когато в учредяването на европейското дружество участва дружество със седалище в България или когато дружество със седалище в България се преобразува в европейско дружество, се назначава проверител от длъжностното лице по вписванията съгласно чл. 282, ал.1 и ал. 2 ТЗ.

Седалището на европейското дружество се намира в държавата, в която се намира управлението му. Европейското дружество може да променя седалището си, без да се прекратява, като промяната води до смяна на приложимото право. Промяна на седалището не е допустима, ако срещу европейското дружество е образувано производство по прекратяване, ликвидация или несъстоятелност. При вписване на промяната на седалището европейското дружество трябва да докаже пред компетентния орган по вписването, че са гарантирани интересите на акционерите и на работниците, както и на данъчните и другите органи. Службата по вписване на новата държава бива уведомена служебно от старата служба по вписване.

Моля дайте своята оценка:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *